Jeśli widziałeś właśnie opublikowany raport klimatyczny Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), wiesz już, że nasza planeta jest w tarapatach. A jeśli nie, oto krótka wersja: Ludzie — a mianowicie najwięksi emitenci i najbogatsze kraje świata — są odpowiedzialni za zanieczyszczenia, które tak szybko zmieniają system klimatyczny, że Ziemia nie może nadążyć. Zmiana klimatu jest realna i już tu jest. A teraz zabija ludzi i niszczy środowisko.
Jeśli chcemy dalej żyć na tej ziemi i cieszyć się nią, musimy działać teraz. Ale nie możemy tego zrobić sami. Potrzebujemy naszych liderów w pełni zaangażowanych w dokonywanie znaczących zmian.
Więc jak to robimy? To nie jest łatwe. Ale jest to wykonalne – i po części zależy to od zbliżającego się ważnego spotkania światowych przywódców zwanego COP26
Dlaczego COP26 jest ważny?
Łatwo zgubić się we wszystkich akronimach (IPCC! GHG! CO2!), ale COP26 to skrót od „Konferencji Stron” i odnosi się do 197 krajów i terytoriów, które są sygnatariuszami Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmiana klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych zwołuje coroczne spotkanie stron UNFCCC, zwane COP, w celu zorganizowania globalnej odpowiedzi na kryzys klimatyczny. A teraz wszystkie oczy zwrócone są na COP26, czyli 26. Konferencję Stron ONZ w sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się w Glasgow od 31 października do 12 listopada. To nasza ostatnia szansa na uniknięcie katastrofalnych skutków ocieplającego się świata.
Czym jest porozumienie paryskie?
Porozumienie paryskie to międzynarodowy traktat, który stworzył ramy, dzięki którym kraje podejmują zbiorowe działania w walce ze zmianami klimatu. Została założona w 2015 roku, kiedy 197 krajów zobowiązało się do współpracy jako globalny zespół do walki ze zmianami klimatycznymi. Jest to ważne, ponieważ wyznaczono jasny cel ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza (a najlepiej 1,5°C) w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. Aby tak się stało, wszystkie kraje muszą działać jako globalny zespół, aby w dużym stopniu zredukować emisje gazów cieplarnianych.
I wiemy — słyszeliście to wszystko już wcześniej. Warto jednak zauważyć, że jest to wykonalne, ale tylko wtedy, gdy WSZYSTKIE zaangażowane kraje wykonają swoją część. (Dlatego to była taka wielka sprawa, kiedy ówczesny prezydent Trump wyciągnął USA z porozumienia paryskiego w 2017 roku – i dlatego prezydent Biden uczynił jednym z jego pierwszych priorytetów ponowne przystąpienie do porozumienia paryskiego w lutym).
Stawka jest wysoka dla nas wszystkich. Ale są jeszcze wyższe w przypadku ludzi żyjących w ubóstwie, kobiet, dzieci i rdzennych mieszkańców, ponieważ zmiany klimatyczne nieproporcjonalnie dotykają tych, których najmniej na to stać – mimo że w dużej mierze jest to spowodowane zachodnim stylem życia w najbogatszych krajach. Właśnie dlatego Porozumienie Paryskie zajmuje się konkretnie kwestią „sprawiedliwości klimatycznej” – ponieważ ludzie, którzy są najmniej odpowiedzialni za powodowanie zmian klimatycznych, ucierpią najbardziej.
Dlaczego sprawiedliwość klimatyczna jest ważna?
Sprawiedliwość klimatyczna sprowadza się do tego faktu: jeśli masz pieniądze i zasoby, jesteś w stanie lepiej przystosować się do zmieniających się wzorców pogodowych, ekstremalnych temperatur, suszy, powodzi i nowych wzorców migracji spowodowanych zmianą klimatu. Ludzie z mniejszymi zasobami nie mogą. Zmiany klimatyczne ponoszą koszty społeczne, które są nadmiernie opłacane przez ludzi, których na to nie stać.
Ludzie dotknięci pożarami, powodziami, suszami i zanieczyszczeniami w zasadzie nie są odpowiedzialni za powodowanie zmian klimatycznych. Ale to oni są karani. Wielu nie może sobie pozwolić na przeprowadzkę lub nie ma dokąd pójść. Oznacza to, że nawet jeśli mają szczęście ujść z życiem, ci uchodźcy klimatyczni mogą stracić środki do życia i domy.
Sprawiedliwość klimatyczna dotyczy sprawiedliwości dla ludzi Aby dokonać sprawiedliwego przejścia do gospodarki opartej na czystej energii, która nie jest skierowana do naszych najbardziej narażonych obywateli, najwięksi zanieczyszczający i najbogatsze kraje muszą zwiększyć ambicję swoich zobowiązań i ustalić konkretne, wykonalne cele, aby szybko zmniejszyć emisje i pomóc finansowanie przejścia krajów słabiej rozwiniętych na czystą energię. I tu właśnie pojawia się COP26.
Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas COP26?
Wszystkie wyzwania, przed którymi stoimy, zależą od ograniczenia zmian klimatycznych do około 1,5° Celsjusza. Ale aby to zrobić, musimy określić – i osiągnąć – pewne ambitne cele w zakresie redukcji emisji. Każdy kraj jest proszony o aktualizację swoich celów w zakresie redukcji emisji na COP26 w październiku, aby upewnić się, że są one zgodne z utrzymaniem wzrostu temperatury poniżej 1,5ºC. Cele te będą się różnić w zależności od wyzwań i planów działania tego kraju oraz zgodnie z zasadą wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności i odpowiednich zdolności, ale każdy z nich będzie koncentrował się na konkretnych sposobach ograniczania zanieczyszczenia inwestowania w odnawialne źródła energii, powstrzymania wylesiania i skupienia się na pojazdach elektrycznych
Dodatkowo, nowy raport opublikowany przed konferencją przedstawia pięciopunktowy plan, mający na celu rzucenie wyzwania natychmiastowym działaniom w następujących kwestiach: ograniczenie emisji; udzielanie pomocy finansowej krajom rozwijającym się; pomoc krajom o mniejszych zasobach w adaptacji; rekompensowanie skutków zmian klimatycznych; oraz ustalenie pięcioletniego harmonogramu realizacji tych celów.
Zmiana klimatu nie jest czymś abstrakcyjnym. Już tu jest. Aby przetrwać, będziemy musieli się dostosować i pomóc krajom o mniejszych zasobach stać się bardziej odpornymi. Łagodzenie skutków zmian klimatycznych będzie wymagało znacznych inwestycji zarówno w środki finansowe, jak i zasoby ludzkie. Dlatego wzywamy światowych przywódców do wspierania wysiłków COP26 zarówno finansowo, jak i poprzez inicjatywy dotyczące czystszej energii, a także wzywamy światowych liderów do podjęcia działań – TERAZ – w celu zmiany klimatu i przejścia na gospodarkę wolną od paliw kopalnych.
Bezczynność nie wchodzi w grę
Od lat wiemy o zmianach klimatycznych i związanych z nimi zagrożeniach. Najnowszy raport naukowy ONZ potwierdza to, co wiedzieliśmy od początku: ludzie są głównym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych, a ich działania spowodowały, że planeta stała się cieplejsza o 1,1°C od XIX wieku. Fale upałów, powodzie i pożary zabijają ludzi na całym świecie i musimy działać TERAZ, jeśli mamy coś z tym zrobić. Kochamy naszą Ziemię — i jesteśmy prawie pewni, że ty też. Dlatego wzywamy wszystkich do podjęcia działań już teraz poprzez podpisanie naszej Globalnej Petycji Klimatycznej. Możemy to zrobić.
???bjint_gigyaForm.modal.headerText.default???
???bjint_gigyaForm.modal.subHeaderText.default???