W każdej minucie każdego dnia 20 osób jest zmuszanych do opuszczenia swojego domu z powodu przemocy, wojny lub prześladowań. Na całym świecie przesiedlono łącznie 70,8 miliona ludzi (w tym 25,4 miliona uchodźców), więcej niż w jakimkolwiek momencie historii ludzkości.
Ciężko pojąć tak ogromną liczbę. Nie możemy jednak zapominać, że za nimi stoi ludzkie życie. To ludzie: ludzie, którzy musieli porzucić wszystko, co znają w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, by stał się ich domem.
W tym Światowym Dniu Uchodźcy, witamy osoby będące uchodźcami lub osoby przesiedlone do naszych społeczności. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas i naszego partnera - Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) - podczas spotkania z nimi, honorując ich historie i domagając się, aby nasi przywódcy podjęli natychmiastowe działania w celu ochrony i poszerzania ich praw na całym świecie.
Wkład w nasze społeczności
Wiele badań pokazuje, w jak dużym stopniu uchodźcy stymulują wzrost gospodarczy, wszędzie tam gdzie się pojawią. Pomyśl o tym: uchodźcy oferują zaskakujący zakres doświadczeń - są to lekarze, rolnicy, inżynierowie, naukowcy.
Przykład: Albert Einstein. Prawdopodobnie słyszałeś o nim - laureat Nagrody Nobla, genialny naukowiec, ikona globalnej kultury. Ale możesz nie wiedzieć, że był także uchodźcą, który przybył do Ameryki w 1933 r. po ucieczce przed nazistami. W rzeczywistości pomógł założyć IRC!
Uchodźcy stale wnoszą znaczący wkład w naukę, kulturę i sztukę. Oto tylko kilka przykładów:
- Madeleine Albright,była sekretarz stanu USA, wraz z rodzicami uciekła z Czechosłowacji wkrótce po inwazji nazistów w 1938 r.
- Piosenkarka M.I.A. przyjechała do Londynu w wieku 9 lat, aby uciec przed wojną domową na rodzinnej Sri Lance
- Kurdyjsko-irański pisarz Behrouz Boochani zdobył najcenniejszą nagrodę literacką w Australii - mieszkając w areszcie dla uchodźców
- Jeden z założycieli firmy Google, Sergey Brin, był uchodźcą ze Związku Radzieckiego
- Freddie Mercury, były wokalista zespołu Queen, uciekł przed przemocą na Zanzibarze, by osiedlić się w Wielkiej Brytanii
Czym jest Światowy Dzień Uchodźcy?
Pierwszy Światowy Dzień Uchodźcy miał miejsce w 2001 r., z okazji 50. rocznicy Konwencji dotyczącej statusu uchodźców z 1951 r. Od tego czasu obchodzony jest co roku 20 czerwca.
Oficjalnie jest to dzień, w którym ONZ aktualizuje liczbę przesiedleńców na całym świecie. Ale oznacza też dużo więcej. Podczas Światowego Dnia Uchodźcy wykraczamy poza liczby, aby podkreślić wkład, jaki uchodźcy wnieśli w każdym miejscu w jakim przyszło im mieszkać.
Przywitanie z otwartymi ramionami
Wyobraź sobie wszystko, co stracilibyśmy, gdyby uchodźcy nie mogli osiedlić się w naszych dzielnicach, miasteczkach i miastach. Ale korzyści wykraczają poza zysk ekonomiczny oraz konkretne innowacje i pomysły.
Badania wykazały, że sama różnorodność sprawia, że jesteśmy lepsi: im większa różnorodność nas otacza, tym mądrzejsi i bardziej kreatywni się stajemy (i również ciężej pracujemy). W rzeczywistości, im wcześniej doświadczamy różnorodności, tym lepiej: różnorodność w szkołach pomaga uczniom uzyskać wyższą ocenę na testach i prowadzi do większej liczby przyjęć na studia.
Pomimo wielu bezpodstawnych mitów i obaw związanych z uchodźcami, jasne jest, że powitanie ich w naszych społecznościach nie jest jedynie dobrą rzeczą, a nawet właściwą rzeczą - sprzyja rozwojowi społeczeństwa. Potrzebujemy ich. A prawda jest taka, że teraz i oni potrzebują nas.
Podejmij działania
Kryzys uchodźczy nie znika. Pamiętasz te liczby, o których wspominaliśmy wcześniej? Nadzieje i życzenia nie rozwiążą tego dużego problemu. Miliony ludzi, w tym dzieci, szukają schronienia i bezpieczeństwa. Doświadczyli rzeczy, których większość z nas nawet nie może sobie wyobrazić. To, czego pragną, nie jest nadzwyczajne ani kontrowersyjne. Pragną tylko tego, czego my wszyscy: bezpiecznego miejsca, które mogliby nazwać domem.
Wzywamy do zmian systemowych w trzech obszarach, które zapewnią, że wszyscy uchodźcy będą traktowani z szacunkiem, uczciwością i sprawiedliwością. Po pierwsze, przesiedlanie społeczności z powodu wojny, przemocy, zmian klimatu jest problemem ogólnoświatowym, dlatego do jego rozwiązania potrzebna jest światowa współpraca. Po drugie, każdy kraj musi dopilnować, aby jego proces azylowy był humanitarny i skuteczny. Wreszcie, musimy zachęcać do większego zrozumienia między społecznościami przyjmującymi a nowoprzybyłymi.
Nie znamy wszystkich odpowiedzi, ale wiemy, że jeśli wszyscy będziemy pracować razem, możemy mieć ogromny wpływ na życie milionów ludzi.