November 25, 2019
Pożary w całej Arktyce, Amazonii, Kalifornii, i Australii. Rekordowa powódź w Wenecji. Kolejne lata rosnących, rekordowych temperatur. A urzędnicy przez nas wybrani, nie zrobili wystarczająco dużo, aby się tym zająć.
„Tym”, oczywiście chodzi o kryzys klimatyczny. I właśnie o tym światowi przywódcy będą rozmawiać w Madrycie, Hiszpania, w przyszłym tygodniu w ramach 25. konferencji stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (lub COP25 w skrócie).
Młodzi ludzie walczą o zmianę biernego nastawienia polityków. Wyszli na ulice w całym kraju i na świecie i nie wycofują się. Nie będą akceptować typowych działań na COP25. Wspieramy ich i mamy nadzieję, że Ty też.
Wywieranie presji na ustawodawcach.
Santiago, Chile, miało być gospodarzem COP25, ale z powodu mających tam miejsce ostatnich zamieszek planiści musieli szybko znaleźć nową lokalizację. Madryt szykuje się teraz na przyjęcie polityków, naukowców i aktywistów z całego świata. Sstawka nie może być wyższa.
Pod koniec ubiegłego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała specjalny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) na temat skutków wzrostu globalnych temperatur o 1,5°C lub więcej. Jak jest gorzka prawda? Aby uniknąć najgorszych skutków kryzysu klimatycznego, do 2030 r. musimy zmniejszyć globalną emisję dwutlenku węgla o prawie połowę. Nie mamy dużo czasu...
Jeśli ktokolwiek miał jakiekolwiek wątpliwości co do dokładności raportu IPCC to rok 2019 powinien rozproszyć jego obawy. Silna fala upałów w środku lata spowodowała największą zanotowaną jednodniową utratę objętości lodu z pokrywy lodowej Grenlandii. Na Alasce szalały ogromne pożary wywołane nieodnotowywanymi wcześniej temperaturami od 20 do 30 stopni powyżej średniej, a w mieście Anchorage odnotowano 90ºF po raz pierwszy w historii. W Europie dramatyczna fala upałów skutkowała najgorętszym czerwcem w historii. Niestety, takich przykładów jest dużo więcej
Dowiedz się więcej i podejmij działania już dziś!
Młodzi ludzie odgrywają kluczową rolę
Tak, to bardzo (bardzo) zła wiadomość. Ale z drugiej strony, kto mógł sobie wyobrazić zaledwie rok temu, że nieśmiała szwedzka nastolatka Greta Thunberg mogłaby zainspirować globalny ruch studentów i innych młodych liderów, którzy nie akceptują bezczynności wobec kryzysu klimatycznego? Młodzi ludzie, pokazując rosnące zaangażowanie i wpływ na ruch klimatyczny, zebrali się 20 września na całym świecie. Ponad 4 miliony osób uczestniczyło w około 2500 wydarzeniach w 163 krajach na wszystkich siedmiu kontynentach, był to największy dzień działań na rzecz klimatu w historii.
Ci młodzi liderzy ogłosili stan kryzysu klimatycznego i wzywają liderów do działania w taki sposób, jakby to nasz dom stanął w ogniu. Jako, że czas się kończy, oczy całego świata będą zwrócone na Madryt. Światowi liderzy będą analizować poczynione postępy w osiąganiu celów z porozumienia klimatycznego z Paryża (z którego Stany Zjednoczone formalnie zaczęły się wycofywać— jedyny kraj na świecie, który wycofał się z paktu). Spotkanie to jest ważnym kamieniem milowym na drodze do przyszłorocznego COP26 w Szkocji, gdzie kraje będą musiały zgodzić się na znacznie bardziej agresywne podejście do krajowych zobowiązań w sprawie ograniczenia emisji.
Greta i inni liderzy młodzieżowi mają jedno przesłanie dla tych, którzy spotkają się w Madrycie w przyszłym tygodniu, a następnie w Szkocji w 2020 roku: Posłuchajcie naukowców. Zjednoczcie się z nauką i podejmijcie prawdziwe działania. Popieramy Gretę i całą młodzież na całym świecie. Czy jesteście gotowi, aby wykonać swoje zadanie? Podejmijcie działania już dziś.
Dowiedz się więcej i podejmij działania już dziś!