Firma Ben & Jerry’s zawsze stała na stanowisku, że lody mogą zmienić świat.  No i faktycznie lody wywołują uśmiech na ludzkich twarzach i sprawiają, że ludzie częściej się ze sobą spotykają, ale nie wolno nam zapominać, że opakowania mogą być niebezpieczne dla środowiska. 

Bardzo zależy nam na ograniczeniu wykorzystania ropopochodnych tworzyw sztucznych, które nie nadają się na kompost. Koncentrujemy się na jak najszerszym stosowaniu produktów na bazie papieru.  Zarówno tworzywa sztuczne, jak i lasy są nierozerwalnie powiązane z trzema rzeczami, na których niesamowicie nam zależy. Chodzi o ochronę środowiska, sprawiedliwe traktowanie społeczne i zmiany klimatyczne. Dostrzegamy palącą potrzebę ochrony lasów świata i obiecujemy, że będziemy podejmować stosowne działania w tym zakresie.  Właściwie to już je rozpoczęliśmy, gdyż korzystamy z włókien objętych certyfikatem FSC do produkcji naszych pint od roku 2009, ale chcemy robić jeszcze więcej.  Nawiązaliśmy partnerską współpracę z firmą Canopy i dołączyliśmy do jej programu Pack4Good Initiative. Organizacja ta dostrzega kluczową wartość dodaną generowaną przez lasy na rzecz bioróżnorodności, ochrony klimatu i tradycyjnych społeczności lokalnych. 

W związku z tą inicjatywą, współpracując z Canopy i dostawcami surowców, chcemy mieć pewność, że nie pozyskujemy surowców wytwarzanych z miazgi drzewnej pochodzącej z prastarych, zagrożonych lasów w naszym łańcuchu dostaw. i Wspieramy innowacyjne techniki przetwórcze i metody pozyskiwania włókien, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko i lokalne społeczności – przykłady: okrężny system dystrybucji, technologie oparte o obwód zamknięty, resztki rolnicze ii i włókna nadające się do recyklingu. 

Ponadto zachęcamy partnerów biznesowych do jak najszybszego rozpoczęcia korzystania z tych innowacyjnych, ekologicznych włókien w skali przemysłowej.  Pragniemy znaleźć się w punkcie, w którym będziemy mogli szeroko wykorzystywać włókna nowej generacjiiii w procesach designu i pozyskiwania surowców. 

Jako partner wspierający program firmy Canopy, o nazwie Pack4Good Initiative, zobowiązujemy się: 

  • nadawać priorytet innowacyjnym opakowaniom i systemom wielokrotnego użytku z myślą o ograniczaniu ogólnych potrzeb materiałowych 
  • jak najczęściej korzystać z opakowań papierowych wykonanych z materiałów nadających się do recyklingu, zwłaszcza po użyciu przez konsumentów, o ile będzie to zgodne z naszymi wymogami technicznymi dotyczącymi lodów najwyższej jakości;
  • współpracować z partnerami biznesowymi, innowacyjnymi przedsiębiorstwami i firmą Canopy na rzecz upowszechniania dostępności i wykorzystywania włókien nowej generacji, koncentrując się w szczególności na resztkach rolniczych i materiałach nadających się do recyklingu 
  • wymagać tego, aby włókna drzewne, z których robimy wszystkie opakowania na bazie papieru, pochodziły z dobrze zarządzanych lasów, najlepiej z lasów objętym certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC) 
  • przeprowadzić ewaluację stosowanych przez nas obecnie metod stosowania papierowych opakowań oraz zapewnić – choć raczej nie sprowadzamy surowca z kontrowersyjnych lokalizacji – że przestaniemy pozyskiwać włókna z prastarych i zagrożonych lasów takich jak: tajga w Rosji i Kanadzie, lasy strefy umiarkowanej, lasy tropikalne i torfowiska w Indonezji, dorzeczu Amazonki i Zachodniej Afryce. Chcemy to osiągnąć do końca roku 2023 we współpracy z firmą Canopy i dostawcami, którzy tak samo jak my wspierają innowacyjne rozwiązania służące ochronie lasów. 
  • przeprowadzić dodatkową weryfikację sprowadzanych surowców i zerwać współpracę biznesową z:
    • firmami, które prowadzą nielegalną wycinkę lasów;
    • plantatorami drzew, którzy utworzyli firmy po roku 1994 w drodze konwersji i symplifikacji naturalnych drzewostanów;
    • przedsiębiorstwami aktywnymi na obszarach wycinanych niezgodnie z wolą ludności autochtonicznej i lokalnych społeczności, jak również z organizacjami, które utrudniają tym ludziom wyrażenie własnej, świadomej i przemyślanej zgody 
  • W przypadku, gdy okaże się, że nasze włókna do opakowań pochodzą z prastarych i zagrożonych lasów, będziemy starać się przekonać partnerów biznesowych do wprowadzenia koniecznych zmian lub dokonamy ponownej analizy ich relacji z naszym przedsiębiorstwem.

i Prastare i zagrożone lasy definiujemy jako nietknięte przez człowieka krajobrazy leśne, lasy rzadko występujące, rodzaje lasów, które stały się rzadkie ze względu na działalność człowieka i/lub inne lasy o znaczeniu ekologicznie zasadniczym dla ochrony różnorodności biologicznej. Ekologiczne komponenty zagrożonych lasów: krajobrazy leśne nietknięte przez człowieka; pozostałości prastarych lasów; spójność krajobrazu; rzadkie typy lasów; lasy pełne różnych gatunków; lasy charakteryzujące się wysoką koncentracją rzadkich i zagrożonych gatunków; lasy o wysokim stopniu endemizmu; leśne siedliska gatunków ogniskowych; lasy, w których występują rzadkie zjawiska o charakterze ekologicznym lub ewolucyjnym. Do geograficznego wyszukiwania prastarych i zagrożonych lasów mogą być wykorzystywane mapy lasów o wysokiej wartości konserwacyjnej (ang. High Conservation Value Forests, HCVF) zgodnie z definicją Forest Stewardship Council (FSC) oraz mapy nietkniętych przez człowieka krajobrazów leśnych (ang. intact forest landscapes, IFL) w połączeniu z mapami pokazującymi inne kluczowe wartości ekologiczne takie jak granice siedlisk zagrożonych gatunków, lasy o dużej koncentracji lądowych zasobów węgla lub terany zasobne w węgiel (ang. High Carbon Stocks, HCS). (The Wye River Coalition’s Endangered Forests: High Conservation Value Forests Protection – Guidance for Corporate Commitments – opracowanie to zostało poddane szczegółowej analizie przez grupy konserwacyjne, korporacje i naukowców takich jak dr. Jim Strittholt, prezes i dyrektor wykonawczy Conservation Biology Institute. Jego zapisy są wdrażane przez odpowiedzialne korporacje, którym zależy na prowadzeniu świadomej polityki pozyskiwania zasobów i surowców). Najważniejsze zagrożone lasy na świecie to: tajga w Rosji i Kanadzie, lasy strefy umiarkowanej Brytyjskiej Kolumbii, Alaski i Chile; lasy tropikalne i torfowiska w Indonezji, dorzeczu Amazonki i Zachodniej Afryce. Prastare i zagrożone lasy zmapowano w narzędziu interaktywnym ForestMapper i właściwie opisane w dokumencie A Quick Guide to Ancient and Endangered Forests – rodzaj pliku: PDF (1,3 MB).

ii Resztki rolnicze to pozostałości po produkcji żywności lub innych procesach. Korzystanie z nich optymalizuje cykl użytkowania włókien. Włókna wykorzystywane do wytwarzania produktów papierowych to m.in. słoma zbożowa (pszeniczna, ryżowa), len, miąższ z trzciny cukrowej i ryż siewny. W przypadkach, gdy analiza cyklu użytkowania (ang. Life Cycle Analysis, LCA) wykazuje korzyści środowiskowe i brak strat uprawnych, można dołączyć do tego wykazu ketmię konopiowatą. (Resztki rolnicze nie pochodzą z pól uprawy wysokowartościowej żywności, pod które wycięto drzewostany lub zlikwidowano inne uprawy).

iii Rozwiązania nowej generacji (ang. Next Generation Solutions) obejmują opakowania papierowe wykonane z włókien z recyklingu i/lub włókien alternatywnych (np. resztek rolniczych) oraz włókien wytworzonych z alternatywnych materiałów z celulozy (np. tkanin z bawełny po recyklingu). Zużywają one przeciętnie o 70% mniej energii i o 90% mniej wody, redukują emisje z wypaleń lasów i pól, zanieczyszczają środowisko mniej niż konwencjonalna miazga drzewna.

*Niniejsza polityka została dostosowana do obowiązującej w naszej firmie macierzystej Unilever polityki dotyczącej ochrony ludzi i środowiska, bazującej na pryncypiach zakazu deforestacji, nieprzetwarzania torfu oraz niewykorzystywaniu ludzi i lokalnych społeczności.