Dzień Ziemi kończy 50 lat: 3 sposoby, aby zmienić świat w tym roku

EarthCone-779x400.png

Można śmiało powiedzieć, że Ziemi wiodło się lepiej. Lata 2010-2019 były najgorętszą dekadą w historii (a 2019 rok - drugim najgorętszym rokiem w historii). Grenlandia topnieje. W ciągu ostatniego roku znaczna część Australii stała się piekłem. Ekstremalne warunki pogodowe, nasilone przez kryzys klimatyczny, w 2019 r. kosztowały świat 150 miliardów dolarów, a liczba ta będzie jedynie wzrastała w miarę pogłębiania się skutków kryzysu.

Ale już 22 kwietnia 1970 roku sprawy wyglądały dość ponuro. (Jak ponuro? Zanieczyszczona rzeka Ohio zapaliła się. Tak, stanęła w OGNIU.) Tego dnia, 50 lat temu, 20 milionów Amerykanów wyszło na ulicę, żądając czystej wody, czystego powietrza i czystego środowiska — i to podziałało! Pierwszy Dzień Ziemi zapoczątkował ruch ekologiczny. Teraz każdy 22 kwietnia to globalny dzień działań.

Świętując 50. rocznicę Dnia Ziemi, pamiętajmy, jak wiele możemy zrobić pracując wspólnie na to, aby uczynić świat lepszym miejscem. Klimat przeżywa kryzys, ale oto trzy rzeczy, które możemy zrobić, aby mu pomóc.

  • 1. Wspieraj Młodzieżowy Ruch Klimatyczny

    Młodzi ludzie są pionierami w walce z kryzysem klimatycznym.

    Dwa lata temu szwedzka nastolatka Greta Thunberg rozpoczęła ruch „Fridays for Future” i od tego czasu stała się międzynarodową ikoną. Ona i jej koledzy, działacze młodzieżowi, zainspirowali młodych ludzi na całym świecie do żądania podjęcia natychmiastowych działań ze strony naszych przywódców.

    Młodzi ludzie zawsze stali na czele ruchów dokonujących pozytywnych zmian. We wrześniu 2019 r. ponownie widzieliśmy tego dowód, gdy Globalny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyprowadził miliony ludzi na ulice w miastach na całym świecie. Przywódcy młodzieżowi planują kolejne strajki klimatyczne w najbliższym Dniu Ziemi. Dołącz do nich i pomóż sprawić, aby był to największy dzień na rzecz działań klimatycznych, jaki świat kiedykolwiek widział.

  • 2. Głosuj na klimat

    Przywódcy młodzieżowi zarzucili politykom nietraktowanie kryzysu klimatycznego jak kryzysu. „Nasz dom płonie” - apelowała Greta, ale zbyt wielu wybranych urzędników nadal zachowuje się tak, jakby wszystko było po staremu. Niektórzy nawet z niej kpili. Niektórzy nadal zaprzeczają, że zmiany klimatu są prawdziwe.

    Cóż, to prawda. I nie mamy czasu do stracenia. Jeśli przywódcy w twoim miasteczku, mieście i kraju nie rozumieją tego, odwołajcie ich z urzędu. Głosujcie na polityków, którzy są gotowi działać już teraz, aby:

    Opodatkować emisję dwutlenku węgla

    Zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o co najmniej 45% do 2030 r.

    W 100% przejść na energię odnawialną do 2050 r.

    Całkowicie zaprzestać wykorzystywania węgla

    Całkowicie wycofać się z przemysłu paliw kopalnych

    Powstrzymać wycinkę lasów tropikalnych

     Zapewnić wsparcie w zakresie łagodzenia i przystosowania się do zmiany klimatu w krajach rozwijających się

  • 3. Promuj sprawiedliwość klimatyczną

    Kiedy mówimy o kryzysie klimatycznym, musimy pamiętać, że mówimy o ludziach, rodzinach, sąsiadach, społecznościach. Najbardziej narażeni są też najbardziej poszkodowanymi.

    Bogate kraje stworzyły ten problem, ale to kraje najsłabiej rozwinięte płacą cenę. Chociaż dostrzeżenie związku między ocieplającym się klimatem a podnoszącym się poziomem mórz zagrażającym małym narodom wyspiarskim, może być łatwe, inne konsekwencje nie są tak oczywiste. Czy wiesz, że kryzys związany z uchodźcami pogarszany jest przez szybko zmieniający się klimat?

    Wyzwanie, przed którym stoimy, dotyczy nie tylko zmian klimatu. Chodzi o sprawiedliwość klimatyczną. Dlatego pracując nad rozwiązaniami, musimy postawić na pierwszym planie społeczności tubylcze i te najbardziej zagrożone. Musimy oddać im głos i wysłuchać ich. Potrzebujemy nowego globalnego zielonego porozumienia, w którym równość i sprawiedliwość będą znajdować się w centrum walki ze zmianami klimatu.

Zmiana nie przyjdzie łatwo - nigdy tak nie jest. Ale spójrz na to, co wydarzyło się 50 lat temu! Dzień Ziemi 2020 to nasza szansa, aby uczynić świat lepszym miejscem. 22 kwietnia miliony ludzi na całej planecie zgromadzi się, by domagać się działań na rzecz klimatu, a my się nie poddamy ani nie damy się uciszyć. Działamy zjednoczeni i zmienimy świat.